Bixby Freestyle and Greco-Roman Tournament Results

McDonald County Press Special

Here are the results of the Bixby Freestyle and Greco-Roman wrestling tournament on April 2 for McDonald County Wrestling Club.

Bantam FS 50: Daxton Kline’s place is 2nd and scored 9.00 team points.

Semi-final: Daxton Kline (McDonald County Wrestling Club) won by fall over Ty Yocham (Sapulpa Youth Wrestling Club) (fall 4-7.1: 47)

1st Place Match: Daxton Smith (Sapulpa Youth Wrestling Club) won by decision against Daxton Kline (McDonald County Wrestling Club) (6-2,12-6) Dec.

Bantam FS 65: Stevan Benhumea’s place is 2nd and scored 2.00 team points.

Round 1: Stevan Benhumea (McDonald County Wrestling Club) won by fall over Promised Johnson (Team BIG) (fall 1:39)

Round 3: Conner Hess (Vinita) won by technological fall against Stevan Benhumea (McDonald County Wrestling Club) (TF 9-3,15-3)

Novice FS 130/140/140 +: Samuel Murphy’s place is 1st and scored 5.00 team points.

Round 1: Samuel Murphy (McDonald County Wrestling Club) won by fall against Dawsom Waller (Sallisaw Takedown Club) (fall 2-0.0: 46)

Round 3: Samuel Murphy (McDonald County Wrestling Club) won by fall over Sean Mahoney (Vinita) (fall 1:25)

Cadet FS 120: Jakob Gerow’s place is 2nd and has scored 2.00 team points.

Round 1: Laif Jones (Unattached) won by technological fall against Jakob Gerow (McDonald County Wrestling Club) (TF 6-1.12-1)

Round 3: Jakob Gerow (McDonald County Wrestling Club) won by fall on Josiuh Holliday (Unattached) (Fall 0:27)

Cadet GR 126: Jakob Gerow’s place is 1st and scored 5.00 team points.

Round 1: Jakob Gerow (McDonald County Wrestling Club) won by fall against Devin Graham (Oologah) (Fall 2:43)

Round 2: Jakob Gerow (McDonald County Wrestling Club) won by technological fall against Verdell Shoats (TEAM NEO) (TF 8-2.12-2)

Junior FS 145: Christian Willman’s place is 3rd and scored 4.00 team points.

Semi-final: Triston Gwaltney (TEAM NEO) won by technological fall against Christian Willman (McDonald County Wrestling Club) (TF 6-1.12-1)

Match for 3rd place: Christian Willman (McDonald County Wrestling Club) won by fall over Kristian Gunnars (TEAM NEO) (fall 1:09)

Junior FS 170: Timber Bowers’ place is 4th and scored 2.00 team points.

Semi-final: Alec Stetler (Bixby High School) won by technological fall against Timber Bowers (McDonald County Wrestling Club) (TF 6-0.5-0)

Match for 3rd place: Dylan Garcia (Tahlequah Tiger Boys and Girls) won by technology crash against Timber Bowers (McDonald County Wrestling Club) (TF 5-0.5-0)

Junior FS 285: Bronnie Kinser’s place is 1st and scored 12.00 team points.

Semi-final: Bronnie Kinser (McDonald County Wrestling Club) won by crash against Elwood Tomlin (TEAM NEO) (fall 2:40)

Match for 1st place: Bronnie Kinser (McDonald County Wrestling Club) won by fall over Gabe Scott (Sans attach) (fall 2:00)

Junior GR 170: Timber Bowers’ place is 2nd and scored 7.00 team points.

Round 1: Gavin Coleman (Bellator Pro Deus Wrestling) won by technological fall against Timber Bowers (McDonald County Wrestling Club) (TF 10-0)

Round 2: Gavin Coleman (Bellator Pro Deus Wrestling) won by fall on Timber Bowers (McDonald County Wrestling Club) (fall 0:16)

Junior GR 285: Bronnie Kinser’s place is 4th and scored 2.00 team points.

Semi-final: Elwood Tomlin (TEAM NEO) won by injury default against Bronnie Kinser (McDonald County Wrestling Club) (Inj. 0:00)

Match for 3rd place: Micheal Gregg (TEAM NEO) won by default through injury against Bronnie Kinser (McDonald County Wrestling Club) (Inj. 0:00)

Bantam GR 50/55: Daxton Kline’s place is 1st and scored 12.00 team points.

Semi-final: Daxton Kline (McDonald County Wrestling Club) won by technological fall over Ty Yocham (Sapulpa Youth Wrestling Club) (TF 6-0.10-0)

Match for 1st place: Daxton Kline (McDonald County Wrestling Club) won by fall against Daxton Smith (Sapulpa Youth Wrestling Club) (fall 0-4.2: 00)

Bantam GR 65: Stevan Benhumea’s place is 1st and scored 10.00 team points.

Semi-final: Promised Johnson (Team BIG) won by fall over Stevan Benhumea (McDonald County Wrestling Club) (fall 1:07)

Match for 3rd place: Stevan Benhumea (McDonald County Wrestling Club) won by forfeit against Paden `Diesel` Pearson (Team BIG) (FF)

Novice FS 70/75: Levi Smith’s place is 3rd and has scored 6.00 team points.

Quarter-final: Rhett Peak (Team BIG) won by decision over Levi Smith (McDonald County Wrestling Club) (8-6,14-8) Dec.

The inconvenients. Round 1: Levi Smith (McDonald County Wrestling Club) received a bye () (Bye)

The inconvenients. Semi: Levi Smith (McDonald County Wrestling Club) won by decision over Cameron White (Sapulpa Youth Wrestling Club) (12-2.0-0 Dec)

Match for 3rd place: Levi Smith (McDonald County Wrestling Club) won by fall over Ethan Peterson (Sapulpa Youth Wrestling Club) (Fall 1:13)

Novice FS 105/112/120: Jayce Hitt’s place is 3rd and has scored 4.00 team points.

Semi-final: Bryce Fisher (Team BIG) won by fall over Jayce Hitt (McDonald County Wrestling Club) (Fall 0:59)

Match for 3rd place: Jayce Hitt (McDonald County Wrestling Club) won by technology crash against Noah Flores (Sallisaw Takedown Club) (TF 13-6.17-8)

Novice GR 75: Levi Smith’s place is 2nd and scored 2.00 team points.

Round 1: Rhett Peak (Team BIG) won by Tech Fall against Levi Smith (McDonald County Wrestling Club) (TF 14-4)

Round 2: Levi Smith (McDonald County Wrestling Club) won by technological fall against Cameron White (Sapulpa Youth Wrestling Club) (TF 16-4)

Novice GR 120: Jayce Hitt’s place is 1st and scored 5.00 team points.

Round 1: Jayce Hitt (McDonald County Wrestling Club) won by fall over Sean Mahoney (Vinita) (fall 1:50)

Round 3: Jayce Hitt (McDonald County Wrestling Club) won by fall over Noah Flores (Sallisaw Takedown Club) (Fall 1:44)

Novice GR 140/140 +: Samuel Murphy’s place is 1st and has scored 8.00 team points.

Round 1: Samuel Murphy (McDonald County Wrestling Club) won by fall against Dawsom Waller (Sallisaw Takedown Club) (fall 4-4.0: 52)

Round 2: Samuel Murphy (McDonald County Wrestling Club) won by fall against Dawsom Waller (Sallisaw Takedown Club) (fall 3:02)

Sport on 07/04/2016


Source link

Robert J. King