Greco-Roman athletes receive draws for U17 World Championships in Rome

Christian Castillo, member of the Greco-Roman U17 World Team. Photo by Tony Rotundo.

ROME, Italy — The Greco-Roman U17 World Team has received its draws for the 2022 U17 World Championships which begin on Monday, July 25.

Watch live on FloLutte

The five Greco-Roman athletes making their World Championship debuts tomorrow are Christian Castillo at 48 kg, Nick Treaster at 55 kg, Joel Adams at 65 kg, Cole Han-Lindemayer at 80 kg and Koy Hopke at 110 kg.

Representing Team USA in Freestyle and Greco-Roman this week in Rome, Castle drew Ionut Mereuta from Romania who placed fifth at the 2022 European U17 Championships.

Treasurer will face winner Halil Cinar of Turkey, who placed third at the 2022 European U17 Championships, and Bekzhan Esenbek of Kyrgyzstan.

Adam attracted Takaku Suzuki from Japan, Han Lindemaer will face Taizo Yoshida of Japan and Hopke will face Maxim Ukraintsev of Kazakhstan. Their competitors currently do not have international references.

In competition on Tuesday July 25 are Davis Motyka at 45 kg, Elyle Francisco at 51 kg, Zan Fugit at 60 kg, Arvin Khosravy at 71 kg and Cody Merrill at 92 kg.

Motyka and Fugittboth finished in the final of the 2022 European U17 Championships. francisco will face Hungarian Peter Totok who placed seventh at the 2021 U17 World Championships in Budapest, Hungary.

Khosravy attracted Austrian Marco Begle, who finished 22nd at the 2022 European U17 Championships. Merrill’s his opponent, Arsen Ruslanov of Kyrgyzstan, has no international credentials.

The Greco-Roman competition ends on Wednesday July 27. The women’s freestyle begins on Wednesday and the men’s freestyle on Friday, July 29. Follow USA Wrestling’s Twitter for live updates.

Below are the Greco-Roman prints

2022 U17 World Championships

in Rome, Italy (July 25-July 31)

45kg: Davis Motyka (Kingston, PA/XCalibur Athletics)

against Ionut Mereuta (Romania), fifth at the 2022 European U17 Championships

48kg: Christian Castillo (Glendale, AZ/Thorobred Wrestling Club)

against Said Khalilov (Azerbaijan), European U17 Champion 2021

51kg: Elyle Francisco (Anchorage, AK./Anchorage Youth Wrestling Academy)

against Peter Totok (Hungary), seventh at the 2021 U17 World Championships

55kg: Nick Treaster (Newton, Kansas/Newton Wrestling Club)

against Halil Cinar (Turkey), third at the 2022 U17 European Championships

-OR- Bekzhan Esenbek (Kyrgyzstan), no international qualification

60kg: Zan Fugitt (Nixa, Missouri)

against Gaspar Terteryan (Armenia), third at the 2022 European U17 Championships

65kg: Joel Adams (Omaha, Neb./Top Wrestler)

against Takaku Suzuki (Japan), no international qualification

71kg: Arvin Khosravy (Woodland Hills, CA)

against Marco Begle (Austria), 22nd at the 2022 European U27 Championships

80kg: Cole Han-Lindemayer (Farmington, MN/Pinnacle Wrestling Club)

against Taizo Yoshida (Japan), no international qualification

92 kg: Cody Merrill (Ontario, CA/Daniel Cormier Wrestling Club)

against Arsen Ruslanov (Kyrgyzstan), no international qualification

110kg: Koy Hopke (Amery, Wis./Pinnacle Wrestling Club)

against Maxim Ukraintsev (Kazakhstan), no international qualification

Schedule (six hours before US EST)

Monday July 25

11:30 am – Qualifications (GR 48, 55, 65, 80, 110 kg)

6 p.m. – Semi-finals (GR 48, 55, 65, 80, 110 kg)

tuesday july 26

11:30 am – Qualifications (GR 45, 51, 60, 71, 92 kg), repechages (GR 48, 55, 65, 80, 110 kg)

4:15 a.m. – Opening Ceremony

5 p.m. – Semi-finals (GR 45, 51, 60, 71, 92 kg)

6 p.m. – Finals (GR 48, 55, 65, 80, 110 kg)

Wednesday July 27

11:30 am – Qualifications (WFS 43, 49, 57, 65, 73 kg), repechages (GR 45, 51, 60, 71, 92 kg)

5 p.m. – Semi-finals (WFS 43, 49, 57, 65, 73 kg)

6 p.m. – Finals (GR 45, 51, 60, 71, 92 kg)

Thursday July 28

11:30 am – Qualifications (WFS 40, 46, 53, 61, 69 kg), repechages (WFS 43, 49, 57, 65, 73 kg)

5:00 p.m. – Semi-finals (WFS 40, 46, 53, 61, 69 kg)

6 p.m. – Finals (WFS 43, 49, 57, 65, 73 kg)

friday july 29

11:30 am – Qualifications (FS 48, 55, 65, 80, 110 kg), repechages (WFS 40, 46, 53, 61, 69 kg)

5 p.m. – Semi-finals (FS 48, 55, 65, 80, 110 kg)

6 p.m. – Finals (WFS 40, 46, 53, 61, 69 kg)

Saturday July 30

11:30 am – Qualifications (FS 45, 51, 60, 71, 92 kg), repechages (GR 48, 55, 65, 80, 110 kg)

5 p.m. – Semi-finals (FS 45, 51, 60, 71, 92 kg)

6 p.m. – Finals (FS 48, 55, 65, 80, 110 kg)

Sunday July 31

4:30 p.m. – Repechage (FS 45, 51, 60, 71, 92 kg)

6:00 p.m. Finals (FS 45, 51, 60, 71, 92 kg)

Robert J. King